Britanci žele suradnju sa Slovenijom u području nuklearne energije

Bez autora
Mar 30 2025

Ujedinjeno Kraljevstvo nudi Sloveniji suradnju u postizanju ciljeva dekarbonizacije korištenjem nuklearne energije, uključujući organiziranje financiranja i tehnologije malih modularnih nuklearnih reaktora (SMR).

U međuvremenu, projekt drugog bloka NE Krško (NEK 2) se nastavlja, dok se vrata SMR-a ne zatvaraju, rekli su na skupu u organizaciji Britansko-slovenske gospodarske komore.

Ujedinjeno Kraljevstvo spremno je surađivati sa Slovenijom na postizanju ciljeva dekarbonizacije uz istovremeno zadovoljenje energetskih potreba čistim izvorima, uključujući nuklearnu energiju. Postoje mogućnosti na području istraživanja i inovacija, SMR tehnologije, infrastrukture i financiranja, rekla je britanska veleposlanica u Sloveniji Victoria Harrison na današnjem događaju u Ljubljani.

Britanska vladina agencija za financiranje izvoznih poslova UK Export Finance ima na raspolaganju pet milijardi funti za potencijalnu suradnju u Sloveniji, rekao je Duško Krsmanović, voditelj agencije za zapadni Balkan i srednju i istočnu Europu. Među opcijama je strukturiranje financiranja i organizacija zajmodavca. Prema njegovim riječima, ovako velike projekte, bilo da je riječ o novom konvencionalnom reaktoru ili SMR-u, nemoguće je realizirati na tržišnim osnovama, pa je nužna suradnja države, primjerice kroz jamstvo, ali i kombinaciju različitih načina financiranja. Po njegovom mišljenju, model financiranja mogao bi biti sličan i za veliki reaktor i za SMR. Sloveniju vide kao razvijeno gospodarstvo s dobrim kreditnim rejtingom, pa iz te perspektive ne vide problema sa zaduživanjem.

Među developerima SMR tehnologije je i britanska tvrtka Rolls-Royce, koja između ostalog isporučuje reaktore za nuklearne podmornice britanske vojske. Voditelj poslovnog razvoja u Rolls-Royce SMR Alexis Honner vidi mogućnosti za suradnju sa Slovenijom na nekoliko područja. Tvrtka je razvila rješenja koja se mogu brzo implementirati i korisna su u raznim područjima. Konvencionalne reaktore i SMR-ove ne vidi kao konkurenciju, ali smatra da ima mjesta i za velike elektrane i za manje s modularnim reaktorima.

Slovenija nastavlja svojim putem po pitanju nuklearnog programa i nakon otkazivanja referenduma o drugom bloku nuklearne elektrane Krk (Jek 2), rekao je Danijel Levičar, državni tajnik u Kabinetu predsjednika Vlade zadužen za nacionalni nuklearni program. Radna skupina nastavlja s pripremom procedura koje je potrebno provesti do 2028. godine, kada se planira donošenje investicijske odluke za NEK 2, prvenstveno prostornog uređenja, izrade financijskog modela te odabira dobavljača opreme.

Gen Energija, investitor u NEK 2, očekuje početak plasmana prije ljeta, rekao je predsjednik Uprave tvrtke Dejan Paravan. Nakon povlačenja korejskog KNHP-a, u izboru kao dobavljači opreme ostali su američki Westinghouse i francuski EDF, koji izrađuju studije izvodljivosti. Što se tiče financiranja, pokazalo se da se projekt ne može realizirati bez sudjelovanja države, a tražit će se i suinvestitori.

Gen energija također proučava mogućnosti korištenja SMR-a. Između ostalog, početkom godine donijela je akcijski plan na tom području i uputila pismo namjere 12 pružatelja da ispitaju mogućnost uvođenja svoje tehnologije. SMR-ovi još nisu u komercijalnoj upotrebi u Europi, a Paravan ne vjeruje da bi postavljanje SMR-a u startu moglo biti jeftinije od postavljanja velikog reaktora. Smatra da bi bilo dobro da Slovenija ostane pri planu velikog reaktora, jer je to provjerena tehnologija, te pridobiti suinvestitore koji bi rasporedili rizik, a onda eventualno te reaktore dodati nakon standardizacije SMR-a.

Steven Barnes iz američke građevinske i inženjerske tvrtke Bechtel također je procijenio da će troškovi SMR-a isprva biti visoki, kao što je bio slučaj sa solarnim elektranama, ali će se potom s razvojem smanjiti. Također očekuje konsolidaciju razvijača SMR tehnologije, kojih trenutno ima mnogo, na tri do četiri velika igrača.

Studija mogućnosti postavljanja SMR-a, koja je, između ostalog, identificirala šest mogućih lokacija u Sloveniji, trenutno je na čekanju zbog obustave američkog financiranja, ali je praktički dovršena, rekao je Paravan, dodavši da će sljedeći korak biti identifikacija mogućih lokacija. Među njima se posebno ističu nekadašnja termoelektrana Trbovlje i termoelektrana Šoštanj, rekao je generalni direktor HSE-a Tomaž Štokelj. Složio se s Paravanom da još nije vrijeme za uvođenje SMR-a, ali da je to opcija u budućnosti, jer će biti potrebno koristiti miks svih dostupnih izvora, uključujući i obnovljive.

Očekuje se da će SMR imati složenije i dulje procedure dobivanja dozvola od NEK 2 jer bi uključivao uvođenje nuklearne tehnologije na nove lokacije, dok je NEK 2 planiran uz postojeću nuklearnu elektranu u okruženju koje se ne protivi ovakvoj vrsti proizvodnje električne energije, rekla je Ana Stanič iz engleskog odvjetničkog ureda E&A Law.

Prema njezinim riječima, odvjetničko društvo pripremilo je prijedlog financiranja NEK 2, koji bi bio kombinacija modela iz inozemstva, uključujući sudjelovanje države ugovorom na razliku, privatni doprinosi te sudjelovanje Gena Energije vlastitim sredstvima. Direktor Akrapoviča Igor Akrapovič potvrdio je da je privatni kapital voljan sudjelovati u Jeku 2, kao iu potencijalnim SMR-ovima, no sve ovisi o uvjetima. No, sudjelovanje privatnih investitora moglo bi osigurati veću transparentnost, jer bi mogli kontrolirati svoja ulaganja.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik